Jak naložit na zahradě se spadaným listím?

Odhodily stromy na vaší zahradě listí a vy nevíte, co s ním? Zužitkujte ho! Na kompostu, na záhonech, nebo si vyrobte nádhernou podzimní koláž.

Všichni si občas užíváme ten jedinečný pocit, kdy nám na podzimní procházce parkem křupe pod nohama spadané listí, které hraje všemi možnými barvami. O něco méně však býváme nadšení tím, že zhnědlá lupínka hyzdí naše zahrádky.

Podzim je sice krásný, ale jak si ho máme užívat, když nám tak trochu přidělává práci? Spadané listí však může být velice užitečné. Co tedy s ním? Máme pro vás několik typů.

Lehká, ale teplá přikrývka pro vaše rostliny

Listí neničí a poskytuje ochranu před holomrazy, prospěje zejména choulostivým květinám, jako jsou například skalničky. Jistě vás napadne, že jej může rozfoukat vítr, ale vždyť přes kupu nahrnutou na záhon stačí položit velkou větev jehličnanu. Listí navíc poskytne hřejivou peřinku i ježkům, kteří často přezimují v klidnějších koutech zahrady.

Listí na podpal

Suché lupení velmi dobře hoří. Použijte ho na podpal do kamen na chalupě nebo do krbu.  Takto se můžete zbavit například škůdci a chorobami napadaného listí, které se nehodí do kompostu.

Spadané listí jako základ kompostu

Spadané listí poslouží jako skvělý základ kompostu.  Nejkvalitnějším listovým kompostem je potom kompost bukový, ale samozřejmě se nepočítá s tím, že budete mít na zahradě právě buky. Lze použít listí z jakýchkoliv stromů, dokonce i z topolu, břízy nebo ořešáku, o kterých se mylně proslýchá, že obsahují nevhodné látky a zabraňují růstu rostlin.

Pozor, do kompostu naopak nepatří břečťan a také listí napadené škůdci a chorobami. Ideální je smíchat listí s posečenou trávou a občas prosypat mletým vápnem. Vytvořte základ kompostu z větví a teprve pak vrstvěte suché listí a vlhkou zeminu.

Pořiďte si kompostér

Kompostér bývá oblíbeným řešením vlastníků menších zahrad, na kterých není pohodlné schraňovat velké haldy shrabaného listí. Při tlení se tvoří v kompostérech vyšší teplota a humus vzniká mnohem rychleji.

Listí jako dekorace

Kdo by nemiloval interiéry prozářené trochou podzimní dekorace? Samozřejmě nejspíš nevyužijete úplně všechno, tedy pokud se nechcete inspirovat českým umělcem, který navrhuje šaty z listí.

Proč naříkat nad tím, že léto skončilo? Podzim si užívejte plnými doušky! Suché listí přece stačí naaranžovat do vázy nebo nalepit na čtvrtku, a vytvořit tak pěknou podzimní koláž.

Pozor, všeho s mírou!

Je třeba si uvědomit, že přemíra úklidu může zahrádce naopak uškodit. Na trávnících nebo terasách listí sice ozdobou není, ale pod stromy a keři je přímo žádoucí. Vrstva listí chrání před vysycháním půdy a humus může být zdrojem živin, takže navzdory tomu, že jste perfekcionista, dejte si podzimní relax, protože pár neuklizených lupínek ničemu nevadí. Uvařte si čaj, zapalte svíčku a nechte přírodu pracovat.