Nákup ojetého vozu

Obecně se dá říci, že nejrychleji ztrácí na hodnotě elektronika a osobní automobily. Čistě hypoteticky:  pokud si pořídíte zcela nový vůz a za měsíc se ho rozhodnete prodat, budete rádi, pokud za něj dostanete 80% původní ceny. S elektronikou a jiným spotřebním zbožím je to podobné. Stejný typ osobního počítače, který jste si pořídili za dvacet tisíc korun, má za rok či dva hodnotu zlomku původní pořizovací ceny.

Z toho vyplývá, že nákup ojetého vozu v dobrém stavu, by měl být dobrou investicí. Vše ale závisí na stavu kupovaného vozu a službách a jednání autobazaru. Ne každý autobazar nabízí kvalitní vozy za přijatelné ceny.

Můj kolega si poměrně nedávno pořídil zánovní Peugeot. Před tím, ale byl téměř půl roku bez auta. Zkusil najít vůz přes Peugeot 206 bazar na internetu, navštívil mnoho bazarů i osobně. Vůz si koupil až na třetí pokus. Mnoho předešlých nabídek se mu zdálo nevýhodných nebo podezřelých. Dobrý autobazar si nebude ničit reputaci stáčením tachometrů, ani vydáváním bouraných vozů za zachovalé garážované vozy ve stoprocentním technickém pořádku. Konkurence i mezi autobazary je vysoká, a snad již jejich majitelé pochopili, že spokojený zákazník se o svou pozitivní zkušenost podělí se svým okolím.

Za hranicemi proběhl boom v nákupu nových vozidel, díky pobídkám od státu. V Čechách zůstalo jen u diskuzí. Proto se stále jeví jako finančně zajímavé koupit si použitý vůz. Pozor, za přepis starého vozu s vyššími emisními limity zaplatíte poplatek ve výši 3 až 10000 Kč. Tuto investici je nutné ke kupní ceně vozu připočíst.

Počítejte také s tím, že do vozu staršího než cca 10 let budete muset více investovat do opotřebovaných součástek a podobně. Ne všechny vozy mají také stejně drahé náhradní díly. To vše je nutné vzít do úvahy, než podepíšete protokol o převzetí vozu a kupní smlouvu.