Podle čeho vybírat okna?

Okna nekupujeme příliš často, a proto když stavíme, či přijde čas jejich výměny, často tápeme při jejich výběru, okna i dveře by měli ladit. Která budou nejlépe vyhovovat vašim požadavkům? Pojďme si přiblížit několik parametrů, podle kterých je můžeme vybírat.

Materiál

Materiál oken, respektive jejich rámů, je prvním parametrem, který je třeba zvážit. V podstatě máte tři možnosti.

Dřevo
Dřevěná okna jsou klasikou, která je dlouhá léta oblíbená. Mají pěkný přírodní vzhled, který se hodí takřka ke každému rodinnému domu. A potěší vás i další výhody dřeva. Kromě vzhledu to je především kvalita, dlouhá životnost a oceníte rovněž tepelné technické vlastnosti, variabilitu provedení, možnost různých úprav profilů, opravitelnost atd. Počítejte však u těchto oken s vyšší cenou a nutností pravidelné údržby. Jen tak vám dřevěná okna skutečně dlouho vydrží. Nesvědčí jim také dlouhodobá vlhkost.

Plast
Pro někoho jsou plastová okna jasnou volbou kvůli nízké ceně, jiní je zavrhují kvůli nevalné kvalitě. Je nutné si uvědomit, že plastová okna mohou být různě kvalitní a i další jejich vlastnosti se odvíjí od vybraného modelu. Proto plastová okna mohou být dobrou volbou, ale nevybírejte mezi nejlevnějšími produkty. Z obecných výhod plastových oken si uveďme nižší cenu, snadnou údržbu, příznivé fyzikálně-technické vlastnosti (odvíjí se od zvoleného profilu), odolnost proti povětrnostním podmínkám a korozi či možnost volby z různých barevných variant.

Hliník
Hliníková okna jsou luxusní a mají mnoho dalších výhod, které se vám budou zamlouvat. Jejich nevýhodou jsou však vysoké pořizovací náklady.

Co ještě brát v potaz při výběru oken?

Máte jasno o materiálu oken? Při výběru je třeba zvážit ještě další parametry. Určitě se zajímejte o celkovou kvalitu oken. Tu sice jako laik nemusíte poznat, ale mnohé vám napoví jejich výrobce (reference, tradice firmy). O kvalitě svědčí i záruka, kterou je ochotný vám prodejce na okna dát. Je zřejmé, že čím delší záruční doba, tím více si prodejce za svými výrobky stojí.

Aby kvalitní okna skutečně přesně plnila svou funkci, je nutná také odborná montáž. Nejlepší je, když vám přímo prodejce odbornou montáž zajistí. Vybírejte okna také podle tepelně-izolačních vlastností. Investice do nich se vám vrátí v podobě úspor za teplo. Tepelně-izolační vlastnosti zvýšíte trojskly, kvalitním těsněním, použitím hrubšího skla atd.

Dále by vás při výběru oken měla zajímat zvuková izolace, zvlášť když bydlíte ve městě či na jiném rušném místě. Z dalších parametrů si ještě uveďme bezpečnost, způsob otevírání oken (celo-otevírací, sklopné, posuvné, skládací atd.), design (barva, případně další prvky). Některé parametry se odvíjí od zvoleného materiálu, ale mnohdy záleží na tom, jaký přesně model oken vyberete. Proto se soustřeďte na výše uvedené aspekty a okna mezi sebou porovnávejte.